قصه پرسپولیس و استقلالی که « جام » نمی خواستند ...

حتما اولین جوابی که طرفداران هر دو تیم برای این سوال پیدا می کنند این است که « سپاهان مهره داشت و اگر قهرمان نمی شد عجیب بود » در پاسخ به این توجیه به سادگی می توان اشاره کرد که  در آلمان تیم بایرن مونیخ هرساله بیشتر از همه تیم های بوندس لیگا مهره مرغوب دارد ولی قهرمان نمی شود . حتی در اسپانیا نیز همه تیم ها این شانس را برای خود قائل هستند تا در برابر پر مهره ترین تیم لالیگا یعنی رئال مادرید عرض اندام کنند و نمونه اش خود تیم بارساست که با وجود آنکه ستاره هایش از لحاظ نام کمتر از قوهای سپید مادریدی هستند اما به جهت تیم بودن در اسپانیا و اروپا یکه تازی می کند...

بله ! بهره مندی از مهره های موثر مزیت مهمی است حتی یکی از ملزومات« قهرمانی » نیز همین است ، ولی همه چیز نیست ! اختلاف ما با آن دسته از افرادی که در توجیه ناکامی دو قطب اصلی فوتبال ما مهره های آنچنانی سپاهان را رو می کنند همین است که مگر ذوب آهن هم سرشار از ستاره است که اینچنین در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا موفق ظاهر می شود؟!

پرسپولیس از هفته ها پیش دچار این تصور بود که جریانی در فدراسیون هست که با توصیه به داوران نمی خواهد اجازه بدهد تا قرمزها نتیجه بگیرند ! البته از حق نگذریم اشتباهات داوری برای پرسپولیس زیاد بود اما نه آنگونه که همه مشکلات سرخ ها به داوری مربوط باشد ... این اواخر بحث « ابزار» هم پیش آمد و علی دایی مدعی شدکه کاشانی نتوانسته بازیکنان مورد نظر سرمربی را جذب کند که در حقیقت نمی توان منکر این مهم شد حتی اگر  سرپرست باشگاه مدعی شده باشد که 80 درصد از مهره هایی که دایی می خواست را گرفته ایم !!
استقلال نیز از همان ابتدای لیگ این نکته را تکرار می کردند که چون کادر قبلی دیر جدا شده اند و کادر جدید دیر آمده اند  در نتیجه علاوه بر از دست رفتن فرصت نقل و انتقالات زمان آماده سازی پیش از شروع فصل هم ناخواسته به بطالت گذشته تا امتیازات زیادی قربانی تاخیر در انتقال قدرت از واعظ به فتح الله زاده شوند .

حالا خودتان قضاوت کنید آیا استقلال امسال با کمبود بازیکن روبرو بود ؟ استقلال امسال در هر پست بازیکنان بسیار خوبی در خدمت داشت ، اصلا ما همه این بحث ها را قبول داریم ! آری وقتی فلان بازیکنی که دایی می خواست 400 میلیون برای خودش می خواهد و 500 میلیون برای گرفتن رضایتنامه بدیهی است که پرسپولیس نتواند چنین کالای گرانی را جذب کند .. توضیحات استقلال هم در رابطه با زمان شروع تمرین درست است اما ..

اما چرا دایی و مظلومی هرگز درصدد برنیامدند تا علیه این وضعیت بجنگند ؟ چرا فتح الله زاده تیم خودش را با یکی از ضعیفترین پرسپولیس های تاریخ از لحاظ مهره مقایسه می کرد ؟

اگر تاریخچه لیگ برتر را مرور کنیم ، متوجه می شویم اولین قهرمانی پرسپولیس متاثر از وجود چنین مبارزه ای بود که صحبت از آن را به میان آوردیم. مبارزه ای که در حال حاضر در بین سرخابیها جایی ندارد . پروین در آن فصل قهرمانی می خواست ، جام می خواست و کاری به این نداشت که احتمالا علیه او هستند تا جام نگیرد ، شانس قهرمانی قرمزها در قیاس با استقلال یک در مقابل 99 بود ، با این حال پرسپولیس جام را بالای سر برد ... زیرا پروین هیچ گاه آه و ناله نکرد که داوران با ما بد هستند .. استقلال بیشتر مهره دارد .. او خواست و توانست ...

لطفا نگویید اصفهانی ها پول و امکانات دارند چون این حرف ها دیگر خریدار ندارد . سپاهان ثبات داشت ، برنامه ریزی درستی همراه با امکانات داشت و بهترین ها را در کنار هم گرد آورد تا دوسال پیاپی قهرمان شوند ..پرسپولیس و استقلال شاید به اندازه سپاهان هزینه نکرده باشند اما کیست که نداند نسبت به فصول گذشته خود بیشتر خرج کرده اند اما همه متفق القول بر این عقیده اند که هیچ کدام انتظارات را برآورده نکردند.

دایی و مظلومی اما از همان ابتدا لیگ دنبال این بودند تا جلوی رویش هرگونه توقعی را بگیرند آنها با مانور روی اقتدار سپاهان اسباب قهرمانی تیمی که شروع خوبی در فصل جاری نداشت را فراهم آوردند. سرخابی ها آنقدرخودشان را دست کم گرفتند تا اینکه قانون جذب متاثر از قوانین مورفی عمل کرد و « زمانه » جام را از انها دور ساخت.

آری این قصه پرسپولیس و استقلالی است که « جام » نمی خواستند ... کاش کسی به آنها بگوید که بی جهت از دیر باز در فرهنگ این سرزمین این کلام را سینه به سینه منتقل نکرده اند که " خواستن ، توانستن است" ...

/ 0 نظر / 8 بازدید