پودولسکی: چیزی از بقیه کم نداریم

لوکاس! در سالی که گذشت در 16 بازی برای تیم ملی آلمان به میدان رفتی. در این بازی‌ها هفت گل زدی و پنج پاس گل هم به هم‌تیمی‌هایت دادی. در این باره چه نظری داری؟
ما سال گذشته چه در بازی‌های مقدماتی جام جهانی، چه در یورو (2008) و چه در مسابقات دوستانه، بازی‌های زیبا و درخوری را به نمایش گذاشتیم. در این باره می‌توانیم بگوییم که سال 2008 سال موفقیت آمیزی بود. در مجموع باید بگویم که خاطره بسیار خوبی از سال گذشته در ذهن دارم به ویژه بازی‌های‌مان در یورو که به نظرم خیلی خوب بود.
در 59 بازی ملی 31 گل زدی. این آمار درخور و شایسته بازیکنان بسیار بزرگ است، فکر می‌کنی بتوانی سال آینده هم چنین کاری را بکنی؟
در هر حال امیدوارم که بتوانم! من شصتمین بازی ملی‌ام را برابر انگلیس انجام دادم. این موضوع بیانگر چیزهای بسیار مهمی است و جا دارد اضافه کنم از اینکه اغلب اوقات برای بازی در تیم ملی کشورم انتخاب شده‌ام افتخار می‌کنم ولی خب، مطمئنا سقف آرزوهایم به همین جا محدود نمی‌شود؛ هنوز می‌خواهم بازی‌های بیشتری برای آلمان انجام بدهم، گل‌های بیشتری بزنم و عناوین مختلفی به دست بیاورم.
چیزهای خاصی هستند که بخواهی برای بهتر بازی کردنت، آنها را تقویت کنی؟ یعنی هنوز جا و فرصت برای پیشرفت داری؟
الان چند سال است که من فوتبالیست حرفه‌ای هستم ولی چه در زمین و چه در بیرون از زمین مثلا شیوه برخورد با رسانه‌ها را در نظر بگیرید، هرگز از آموختن دست نکشیده‌ام. خب البته پخته‌تر می‌شویم. چه در باشگاه‌ و چه در تیم ملی این شانس را داشته‌ام که با مربیان فوق‌العاده‌ای کار کنم، من همچنین در ارتباط برقرار کردن با هم‌تیمی‌هایم نیز پیشرفت کرده‌ام. هر مسابقه و یا هر جلسه تمرین فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید است.
نظرت درباره مشاجره‌های اخیر یواخیم‌ لو – سرمربی آلمان – با میشاییل بالاک و تورستن فرینگز چیست؟
راستش را بخواهید اصلا نمی‌دانم چه چیزی حقیقت دارد و چه چیزی شایعه است. قبل از بازی مقابل انگلیس همه‌مان به صحبت‌های مربی گوش کردیم، او خوب حرف زد و فکر کنم همه به خوبی چیزهایی که او می‌خواست را فهمیدند. حالا دیگر همه چیز تمام شده است.
تو در دو تورنمنت بزرگ بین‌المللی به همراه آلمان شرکت کرده‌ای، در اولی که سال 2006 بود سوم و بعدش در سال 2008 دوم شدید. خب، در سال 2010 قهرمان می‌شوید؟
همیشه این قضیه را می‌شنویم ولی قبلش باید به فکر این بود که به جام جهانی صعود کنیم! ما تیم جوانی هستیم که سرشار از استعداد است، در چنین شرایطی دلیلی ندارد که به قهرمانی در آفریقای جنوبی فکر نکنیم.
ارزیابی‌ات از وضعیت تیم‌تان در گروه مقدماتی چیست؟ مثل اینکه روسیه در حال حاضر در رده دوم قرار دارد...
بدون تردید روس‌ها جدی‌ترین رقیب ما هستند. ما هنوز در مسکو بازی نکرده‌ایم. فکر کنم مسابقه دشواری خواهد بود.
برای جام جهانی آینده تو یکی از امیدهای اصلی آلمان هستی و توقعات از تو زیاد خواهد بود. به 2010 فکر هم کرده‌ای؟
من از سال 2004 در تیم ملی بوده‌ام و خب، دیگر استرس یا فشاری را احساس نمی‌کنم. مطمئنا من در زمره بازیکنانی هستم که تعداد بازی ملی زیادی دارند و بنابراین توقعات هم بالاست ولی هرگاه ه به تیم ملی دعوت شده‌ام و یا در یک تورنمنت بزرگ بازی کرده‌ام، برایم بی‌نهایت لذت‌بخش بود. حالا هنوز هم فوتبال بزرگترین لذت [زندگی] من است.
جام جهانی 2006 از یک طرف دیگر هم بسیار جالب توجه بود؛ صمیمیت زیبای «پولدی» و «شواینی». هنوز هم دوستان صمیمی هستید؟
ما چه در تمرینات بایرن‌مونیخ و چه در مابقی زندگی روزمره‌مان با هم رابطه بسیار خوبی داریم. گهگاهی فکر می‌کنم که مطبوعات پیاز داغ این قضیه را زیاد می‌کنند، به نظرم اگر روزنامه‌نگارها به چیزهای دیگری هم بپردازند و خیلی روی این موضوع «زوم» نکنند، بد نخواهد شد.
به نظر تو، آلمان در حال حاضر در سطح تیم‌های بزرگی مثل برزیل یا آرژانتین است؟
اگر به این رقابت‌های اخیر بین‌المللی، البته به غیر از سال 2004 نگاه کنیم می‌بینیم که ما همیشه تیم خوب و قوی‌ای بوده‌ایم. فکر نکنم چیزی از بقیه کم داشته باشیم. در این سال‌های اخیر نشان داده‌ایم که سطح فوتبالمان خیلی بالاست.
دیه‌گو مارادونا سرمربی تیم ملی آرژانتین شد، نظرت در این مورد چیست؟
بدون شک برای من، او همیشه یکی از بزرگترین فوتبالیست‌های دنیا خواهد بود. حداقل اینکه مرجع و الگوی خوبی خواهد بود، نه؟ هر موقع هم که یک تصمیم گرفته می‌شود همیشه بعضی‌ها موافقند و بعضی‌ها مخالف. باید ببینیم چه چیزی پیش می‌آید. زمان به ما خواهد گفت که آیا انتخاب او درست بوده یا نه.
بدون در نظر گرفتن احتمالات فصل نقل و انتقالات، واقعا باشگاه مورد علاقه‌ات چه تیمی است؟
اف.ث کلن و بارسلونا دو تیمی هستند که بی‌نهایت برای من ارزشمند هستند. من کودکی‌ام را در کلن گذرانده‌ام و در تمام رده‌های سنی آن باشگاه بازی کرده‌ام. همچنین از زمانی که به فوتبال علاقه‌مند شده بودم نتایج بارسا را به شدت دنبال می‌کردم. آن موقع زمانی بودکه روماریو و استویچکوف در بارسا بودند. حالا هنوز هم این باشگاه بازیکن‌های بی‌نظیری دارد: مسی، اتوئو، آنری... رویایی است! پیش از این دوبار این شانس را داشته‌ام که در نوکمپ بازی کنم. یک جای بی‌نظیر است! من همه چیز بارسلونا را دوست دارم: تاریخش، بازیکنانش و این سنت فوتبال تهاجمی‌اش.
دوست داری پیراهنت را با چه کسی عوض کنی؟
رونالدینیو، رونالدو و مسی. در واقع تا حالا این شانس را داشته‌ام و توانسته‌ام با این بازیکنان پیراهنم را عوض کنم. به نظرم این سه نفر جزو بهترین بازیکنان دنیا هستند.

/ 0 نظر / 3 بازدید